pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty często ma ogromne znaczenie w dalszej jego profilaktyce. Jak przekonać dziecko do dentysty, tak aby kolejne spotkania ze stomatologiem nie kojarzyły mu się negatywnie? Odpowiedź w tym artykule.

W wielu z nas praca stomatologa nie wzbudza zbyt pozytywnych skojarzeń. Dzieje się tak, ponieważ zwykle odwiedzamy go, gdy narzekamy na ból jednego z zębów. Strach rodziców często przenosi się na dzieci, które szybko zrażają się do leczenia odbieranego jako nieprzyjemne. Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty, by nie wywołać u dziecka negatywnych emocji, a być może nawet sprawić, że polubi odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Jak przekonać dziecko do dentysty?

Bardzo wiele już na wstępie zależy od rodziców. Jeśli chcemy, by dziecko u dentysty nie odczuwało wyłącznie niepokoju związanego z przeprowadzanymi tam procedurami, powinniśmy odpowiednio przygotować je na pierwszą wizytę. Przede wszystkim, nie należy straszyć malucha. Wszelkie opowieści na temat własnych przygód u stomatologa czy narzekania najbliższych członków rodziny na „tego okropnego dentystę” lepiej zachować dla siebie. W przeciwnym razie można bardzo łatwo zarazić swoją niechęcią najmłodszych, którzy nie będą chcieli w ogóle leczyć zębów ani poznawać specjalisty odpowiedzialnego za ich naprawę.

Rodzice, którzy załamują ręce i zastanawiają się, jak przekonać dziecko do dentysty, bardzo często popełniają również podstawowy błąd i zabierają swoje pociechy do stomatologa dopiero wtedy, gdy z zębami już dzieje się coś niedobrego. Kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysta odbywa się w przykrych okolicznościach, mały pacjent kojarzy ją wyłącznie z bólem, dyskomfortem i nieprzyjemnym dźwiękiem pracującego wiertła. Najlepiej więc zabrać dziecko do stomatologa, kiedy jeszcze nie ma ubytków i nie skarży się na żadne dolegliwości. Wtedy będzie mu się łatwiej oswoić z nowym miejscem, a badanie jamy ustnej potraktować jako kolejną przygodę.

pierwsza wizyta u dentysty

Dziecko u dentysty – jak wygląda wizyta adaptacyjna?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest zazwyczaj określana mianem adaptacyjnej. Najczęściej trwa ona dłużej niż standardowo (na przykład około godziny) i obejmuje zazwyczaj przegląd dentystyczny. Stomatolog jest przygotowany na przybycie małego pacjenta, dlatego stara się, by gabinet stał się miejscem przyjaznym dla dziecka. Maluch ma okazję obejrzeć wszystkie urządzenia i narzędzia wykorzystywane podczas leczenia zębów, a także dowiedzieć się, do czego dokładnie służą. Przyjęło się, że pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna się odbyć, gdy dziecko skończy dwanaście miesięcy. Trudno wymagać, by maluch w tym wieku zrozumiał cokolwiek z tego, co się wokół niego dzieje, jednak każda kolejna wizyta niezwiązana bezpośrednio z leczeniem uzębienia pozwala mu skojarzyć gabinet z przyjemnym, a przede wszystkim bezpiecznym miejscem. Kiedy natomiast dziecko stanie się już bardziej świadome, skorzysta również z porad dotyczących codziennego szczotkowania zębów oraz dbania o higienę jamy ustnej.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty może być też miłym doświadczeniem z innego powodu. Dentyści często proponują lakowanie zębów z wykorzystaniem różnych kolorów – takie rozwiązanie zwykle bardzo podoba się maluchom zadowolonym z tego, że mają barwne ząbki. Na koniec wizyty mały pacjent może również liczyć na nagrodę, na przykład w postaci naklejki z napisem: „wzorowy pacjent”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here