jak uzywac nici dentystycznej

Nić dentystyczna powinna się znaleźć w każdej łazience. To właśnie nić do zębów pomaga w usuwaniu osadu znajdującego się w przestrzeniach międzyzębowych. Jak używać nici dentystycznej? Na to pytanie odpowie poniższy artykuł.

Piękne, zdrowe zęby to prawdziwy powód do dumy. Aby zachować je w jak najlepszym stanie, skupiamy się na ich pielęgnacji, by przypadkiem nie doprowadzić do rozwoju próchnicy. Większości z nas wydaje się, że wystarczy używać pasty do zębów i szczoteczki przynajmniej dwa razy dziennie, by zapobiec ewentualnym stanom zapalnym. Mało kto myśli o tym, by rozejrzeć się za dodatkową pomocą, jakiej może dostarczyć nić dentystyczna. Tymczasem bez jej udziału nie pozbędziemy się osadów odkładających się w przestrzeniach międzyzębowych i nie będziemy w stanie w pełni zapobiec rozwojowi próchnicy.

Po co używać nici dentystycznej?

Nie ma co ukrywać, że nić do zębów wciąż kojarzy się z niepotrzebnym nikomu gadżetem, który można użyć od czasu do czasu, a regularnie sięgają po niego przecież tylko ludzie przewrażliwieni. Skąd to przeświadczenie? Od urodzenia wpaja się nam bowiem dosłownie wszędzie, że podstawową ochronę przed próchnicą zapewnia pasta do zębów oraz dobrze wyprofilowana szczoteczka. Tymczasem nić dentystyczna zdaje się często pomijana i niewspominana jako akcesorium potrzebne do utrzymania higieny jamy ustnej. Tymczasem wyłącznie z jej pomocą udaje się usunąć resztki pokarmów znajdujące się w szczelinach międzyzębowych. Włosie szczoteczki często nie ma szans tam dotrzeć, zwłaszcza jeśli przestrzeń między jednym a drugim zębem nie jest zbyt duża. Nieusuwany osad może natomiast prowadzić do powstania ubytków na powierzchniach bocznych zębów. Takich zmian często nie jesteśmy w stanie sami zobaczyć, a przekonujemy się o ich istnieniu, gdy robi się już za późno na standardowe borowanie. Zazwyczaj dochodzi do ułamania się zęba, który wcześniej w ogóle nie bolał. Wtedy też zostaje odsłonięty ogromny ubytek nadający się prawdopodobnie wyłącznie do leczenia kanałowego, a ząb w późniejszym czasie do odbudowy protetycznej.

Stosowanie nici dentystycznej – jak robić to dobrze?

Nie każdy wie, jak używać nici dentystycznej. Oczywiście, wszyscy „coś tam” słyszeliśmy lub widzieliśmy w telewizji, ale często nie mamy pojęcia, co zrobić w praktyce. Przede wszystkim, na początek trzeba wybrać odpowiednią nić. Szczególny problem może się pojawić u osób mających dosyć ciasno rozstawione zęby. Wówczas trudno znaleźć egzemplarz, który wślizgnie się w wąskie szczeliny, choć stomatolog na pewno jest w stanie podpowiedzieć, jaka nić dentystyczna nada się w takim przypadku.

nic dentystyczna

Przede wszystkim, nić do zębów należy używać zawsze przed ich szczotkowaniem. Pierwszym krokiem, jeszcze przed rozpoczęciem nitkowania, powinno być oczywiście umycie dłoni. Potem należy oderwać około 50 centymetrowy odcinek nici, a w kolejnym kroku oba jego końce owinąć wokół palców. Następnie należy zająć się przesuwaniem nici między zębami. Powinno się to robić delikatnie, by nie skaleczyć dziąseł. To bardzo wrażliwe miejsca, a zbyt gwałtowne pociągnięcie może spowodować obfite krwawienie i późniejszą nadwrażliwość. Warto stosować ruch zygzakowaty, choć trzeba uważać, żeby nić dentystyczna nie pękła w najmniej oczekiwanym momencie. Nitka musi pozostawać cały czas napięta, a wykonywane ruchy powinny być prowadzone od góry do dołu, a nie w poziomie.

Trzeba też pamiętać, by przechodząc do kolejnych zębów, używać takiego fragmentu nici, który jeszcze nie był wykorzystany. Podczas nitkowania w żadnym wypadku nie powinno się omijać tylnych części zębów, gdzie również mogą się utworzyć groźne dla zdrowia ubytki. Regularne usuwanie osadu z przestrzeni międzyzębowych, jakie gwarantuje nić dentystyczna, znacznie ograniczy ich wystąpienie, o ile tylko cały proces będzie przeprowadzany w odpowiedni sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here