kamien nazebny

Kamień nazębny pojawia się w miejsce wcześniejszego osadu. Jak walczyć z kamieniem nazębnym, by nie zagroził naszemu zdrowiu? Wszystkiego można się dowiedzieć z tego artykułu.

Nieestetyczny, rzucający się w oczy kamień nazębny to zmora niejednego z nas. Niestety, wbrew panującemu przekonaniu, nie stanowi on wyłącznie defektu kosmetycznego, ale prowadzi również do rozwoju stanów zapalnych przyzębia i próchnicy. Właśnie z tego powodu leczenie kamienia nazębnego rzeczywiście ma sens, mimo że w niektórych przypadkach procedurę trzeba powtarzać nawet co trzy miesiące.

Czym jest kamień nazębny?

W wielu przypadkach kamień nazębny okazuje się skutkiem zaniedbań dotyczących higieny jamy ustnej. Jeśli myjemy zęby niedokładnie, przez co szczoteczka i inne akcesoria pomocnicze nie docierają wszędzie tam, gdzie powinny, w pominiętych miejscach odkłada się osad. Najczęściej winne są resztki jedzenia, ale również wszelkiego rodzaju substancje, jakie pozostają na zębach w wyniku picia kawy czy herbaty. Gdy dojdzie do zwapnienia płytki nazębnej, powstaje kamień nazębny, którego nie sposób już usunąć przy pomocy włosia szczoteczki czy płynu do płukania jamy ustnej. Niektórzy wolą korzystać z domowych sposobów walki z tą dolegliwością, jednak najskuteczniejszym wyjściem z sytuacji będzie oczywiście wizyta u stomatologa.

W jaki sposób z kamieniem nazębnym pomoże dentysta?

Leczenie kamienia nazębnego to inaczej procedura stomatologiczna określana jako skaling. Niegdyś wykonywało się ją wyłącznie ręcznie, przy użyciu specjalnych narzędzi, które miały za zadanie zeskrobać zalegający kamień ze ścianek zębowych. Smukła, bardzo cienka forma przyrządów pozwalała na dotarcie także do trudno dostępnych miejsc, takich jak szczeliny międzyzębowe, w których odkłada się szczególnie dużo zwapnionej płytki. Wówczas zabieg ten często okazywał się dosyć nieprzyjemny, a kamień nazębny stanowił naprawdę trudnego przeciwnika. Obecnie jednak stomatolodzy mają możliwość wykorzystania technologii znacznie ułatwiających im wykonanie profesjonalnego skalingu.

W gabinecie dentystycznym najczęściej przeprowadza się usuwanie kamienia nazębnego przy wykorzystaniu dźwięków lub też ultradźwięków. Pierwszy ze sposobów opiera się na powodowaniu drgań szczoteczki, za sprawą czego wytwarza się piana wypłukująca zalegający kamień. Aparaty dźwiękowe natomiast bazują na zjawisku kawitacji. Oznacza to, że poprzez ultradźwięki rozbijają kamień nazębny, który wykrusza się, pozostawiając powierzchnię pod spodem w nienaruszonym stanie. Procedura ta nie powoduje dolegliwości bólowych.

kamien nazebny

Istnieją też inne metody skalingu – te najczęściej stomatolog przeprowadza bezpośrednio w domu pacjenta. Nieco rzadziej spotykane jest chemiczne usuwanie kamienia, które przeprowadza się przy wykorzystaniu perhydrolu. Wówczas konieczny okazuje się ścisły nadzór stomatologa, by pacjent wykonał procedurę we właściwy sposób, nie szkodząc swojemu zdrowiu. Zdecydowanie najbardziej innowacyjny okazuje się natomiast skaling laserowy. Laser zapewnia dużą precyzję i bez trudu radzi sobie z kilkumilimetrową warstwą kamienia.

Co można zrobić samemu, by zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego?

Zastanawiasz się, jak walczyć z kamieniem nazębnym w pojedynkę? Cóż, tutaj również sprawdza się zasada, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby więc nie dopuścić do tego, by szybko pojawił się kamień nazębny, warto nauczyć się dobrze szczotkować zęby i poświęcać temu należytą uwagę. O tym jak szczotkować zęby pisałam w tym artykule. Co więcej, konieczne będzie także regularne płukanie jamy ustnej specjalnym płynem bez zawartości alkoholu, który może podrażnić wrażliwe dziąsła. Dobrze mieć też w pogotowiu nitkę dentystyczną pozwalającą odpowiednio zadbać o przestrzenie międzyzębowe. Szczególną uwagę powinny na nią zwrócić osoby o ciasno ułożonych zębach, ponieważ u nich kamień odłoży się tam w pierwszej kolejności, a z pomocą samej szczoteczki nie uda się usunąć zalegającego osadu.

Trzeba mieć świadomość, że niektórzy mają predyspozycje do odkładania się kamienia nazębnego i nic na to nie poradzą. Mimo wszystko systematyczne przeprowadzanie czynności higienicznych uchroni ich przed bardzo częstymi wizytami u dentysty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here