jak prawidlowo myc zeby

Nie każdy wie, jak prawidłowo myć zęby. Trzeba wiedzieć, jak używać szczoteczki i innych przyborów do utrzymywania właściwej higieny w jamie ustnej. Chcesz wiedzieć, na czym polega prawidłowe mycie zębów? Dowiedz się z artykułu.

O tym, że trzeba myć zęby, wie każdy. Nikt przecież nie chce, by w jego jamie ustnej mnożyły się drobnoustroje prowadzące do rozwoju próchnicy. Ci, którzy bagatelizują tę dolegliwość, powinni wiedzieć, że nieleczona może doprowadzić do poważnych uszkodzeń przyzębia, powstania ropni okołozębowych oraz parodontozy. Z tymi schorzeniami nie ma żartów, dlatego warto się zainteresować, jak prawidłowo myć zęby, by nie musieć się z nimi zmagać w przyszłości.

Prawidłowe mycie zębów? Po prostu nigdzie się nie śpiesz

Mimo tego, że waga mycia zębów jest wielokrotnie podkreślana przez specjalistów, często traktuje się je trochę po macoszemu. Wiele osób myje zęby na szybko, wychodząc do pracy czy myśląc już tylko o tym, by położyć się do łóżka i zasnąć. Tymczasem prawidłowe mycie zębów wymaga odpowiedniej precyzji oraz poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Przyjmuje się, że szczotkowanie powinno trwać około trzech minut. Wtedy jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków i szczelin, usuwając z nich osad oraz resztki jedzenia. Wszystkim, którzy zastanawiają się, jak prawidłowo myć zęby, należy też zwrócić uwagę na częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych. Przyjmuje się, że mycie powinno się powtarzać dwa, trzy razy w ciągu dnia.

Szczoteczka – jak ją wykorzystywać podczas mycia zębów?

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszą czynnością podczas mycia zębów jest ich szczotkowanie. Wbrew pozorom, nie wszyscy wiedzą, jak używać szczoteczki, by zachować zęby w idealnej czystości. Przede wszystkim, nie można trzeć włosiem zbyt delikatnie po powierzchni zębów, ani szorować przesadnie mocno, doprowadzając do starcia szkliwa i uszkodzenia dziąseł. Jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań (na przykład niedawne wykonywanie skalingu), najlepiej wyposażyć się w szczoteczkę o średniej twardości włosia. Miękkie szczoteczki mogą nie poradzić sobie z usunięciem całego osadu (używa się jej zazwyczaj właśnie po zdejmowaniu kamienia nazębnego lub w przypadku nadwrażliwych dziąseł), natomiast twardymi łatwo pokaleczyć dziąsła. Dobrym wyjściem będzie również wykorzystanie szczoteczki elektrycznej, która zdoła dotrzeć do miejsc często pomijanych przez szczoteczki manualne.

jak prawidlowo myc zeby

Aby szczotkowanie zębów nie poszło na marne, należy stosować ruchy wymiatające. Wówczas ustawia się szczoteczkę w taki sposób, by w dosyć delikatny sposób przesuwać ją pionowo od korzenia do korony zęba. Wymiatanie należy uzupełnić poziomym szorowaniem, przede wszystkim na powierzchniach żujących zarówno zębów górnych, jak i dolnych. Nie należy omijać wewnętrznych powierzchni zębowych – tam również powinno się stosować ruchy wymiatające.

Co warto wykorzystać oprócz szczoteczki?

Trzeba pamiętać, że szczoteczka to nie jedyne narzędzie, które powinno się wykorzystywać podczas codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Jak prawidłowo myć zęby, by nie zapomnieć o żadnym ważnym kroku? Przede wszystkim, należałoby się wyposażyć w nić dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej, najlepiej taki bez dodatku alkoholu, ponieważ okaże się najbardziej neutralny, a przy tym nie wywoła podrażnień. Nić dentystyczna pozwoli na usunięcie osadu oraz resztek z jedzenia znajdujących się w przestrzeniach międzyzębowych. Użycie płynu do płukania jamy ustnej pozwoli natomiast usunąć wszystko to, co pominęły szczoteczka i nić dentystyczna. Po umyciu zębów dobrze będzie również skorzystać ze specjalnej tabletki dostępnej w aptece, która zabarwi niedoczyszczone miejsca na fioletowo bądź różowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here