strach przed dentysta

Łatwo wyjaśnić, dlaczego ludzie boją się dentysty. Zwykle zaczyna się od przykrych doświadczeń z dzieciństwa. Strach przed dentystą może się objawiać przez lata. Jak nie bać się dentysty i zdecydować się na leczenie zębów? Artykuł zawiera odpowiedź.

Dentysta to lekarz, który rzadko budzi w człowieku pozytywne skojarzenia. Mało kto chadza do niego zupełnie rozluźniony, a takich, którzy lubią wizyty w jego gabinecie, można by pewnie zliczyć na palcach jednej ręki. Większość ludzi naturalnie tłumaczy sobie, że powinna odwiedzać stomatologa, by zachować zęby w jak najlepszym stanie i usunąć ewentualne ubytki. Są jednak tacy, którzy odczuwają paniczny strach przed dentystą, który wraz z upływem czasu wcale nie słabnie, a niekiedy wręcz się nasila. Dlaczego ludzie boją się dentysty i co mogą zrobić, by sobie z nim poradzić?

Skąd bierze się strach przed dentystą?

Strach przed dentystą to inaczej dentofobia, klasyfikowana jako jeden z częstszych i poważniejszych stanów lękowych w naszym społeczeństwie. To prawda, że każdy odczuwa pewien dyskomfort w związku z wizytą u stomatologa, jednak u niektórych sprawa wygląda znacznie poważniej. Dentofobia doprowadza do sytuacji, gdzie dorosła osoba tak strasznie obawia się odwiedzin w gabinecie dentystycznym, że nie zagląda tam nawet kilka czy kilkanaście lat. Ból zęba nie ma dla niej znaczenia – woli cierpieć niż ponownie zasiąść na fotelu, z którym najprawdopodobniej wiążą się bardzo nieprzyjemne wspomnienia.

Dlaczego ludzie boją się dentysty? Rzeczywiście, najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy okazują się złe wspomnienia z dzieciństwa. Pacjent mógł przeżyć w gabinecie stomatologicznym coś, co wywołało u niego traumę: źle przeprowadzone leczenie kanałowe, niewłaściwie podane znieczulenie czy aplikacja niedostatecznej ilości środka, który nie zdołał całkowicie znieść bólu. Co więcej, dawniej przychodnie stomatologiczne nie były odpowiednio wyposażone, a poszczególne zabiegi mogły powodować spory dyskomfort. To wszystko odbijało się na psychice pacjenta, który myśląc o wizycie u dentysty wciąż powracał do tego, co zapamiętał z dzieciństwa. Mimo mijającego czasu, strach nie minął, a ból spowodowany stanem zapalnym nie mógł się w wyobrażeniach chorego równać z tym, co przeżywa się na wizycie dentystycznej.

dentofobia

Jak radzić sobie z lękiem?

Jeśli wiemy, dlaczego ludzie boją się dentysty, powinniśmy też umieć temu stanowi przeciwdziałać. Oczywiście, do każdego przypadku trzeba podejść inaczej i na poszczególne sytuacje spojrzeć indywidualnie. Kiedy chodzi o dziecko, najczęściej wystarcza mądre tłumaczenie oraz odpowiednie przygotowanie do wizyty. Należy też unikać wzmianek o swoich przykrych przeżyciach u stomatologa, by nie przenosić własnej niechęci na najmłodszych.

Niestety, dużo trudniej jest w przypadku dorosłych, których z jakiegoś powodu nie opuściła dentofobia. Jeśli przyczyna tkwi w przeszłości i wspomnieniach, do jakich wolelibyśmy nie wracać, konieczna może się okazać wizyta u psychologa. Czasem pomaga kilka spotkań, niekiedy natomiast potrzebna jest długotrwała terapia, by wyzbyć się lęku. Osoba, która odczuwa strach, nigdy nie powinna próbować sobie pomóc samodzielnie, korzystając jedynie z Internetu, ponieważ może to przynieść opłakany skutek.

Są również tacy, którzy boją się trochę „na zapas”. Ich strach opiera się na opowieściach zasłyszanych od innych, o wyobrażenie, jakie kiedyś powstało w ich głowach i pozostało tam na dobre. W takiej sytuacji wystarczy, by odcięli się od tego, o czym myślą, po prostu nauczyli się obojętności. Wtedy łatwiej będzie im zrozumieć, że to tylko ich bujna wyobraźnia nakręcana obawą innych, a nie prawdziwe doświadczenie, mogące wzbudzać autentyczny lęk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here