czysty jezyk

Jak myć język, by pozostawał wolny od drobnoustrojów? Trzeba zadbać o dokładne mycie języka podczas szczotkowania zębów. Artykuł zawiera odpowiedź na pytanie, co dokładnie robić, by mieć czysty język po każdym posiłku.

Próchnica to jedna z poważniejszych, a zarazem najczęściej występujących chorób zębów. Aby jej uniknąć, należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej. Nie ulega wątpliwości, że podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych najwięcej uwagi poświęca się czyszczeniu zębów. To naturalne – w końcu w przestrzeniach między nimi zbierają się resztki jedzenia i osad, które są łatwą pożywką dla bakterii. Nie zawsze jednak pamiętamy o innym miejscu w jamie ustnej, pomijając je podczas mycia zębów, a właśnie tam można znaleźć najwięcej drobnoustrojów. O czym mowa? Oczywiście, o języku. Jak myć język, by codzienne szczotkowanie zębów oraz pozostałe czynności profilaktyczne nie poszły na marne?

Dlaczego czystość języka ma takie znaczenie?

Język to niewątpliwie bardzo ważny narząd znajdujący się w jamie ustnej. Istotne okazują się szczególnie jego funkcje – pomaga przy ssaniu, a także żuciu i rozdrabnianiu spożywanego pokarmu. To dzięki niemu człowiek wyczuwa poszczególne smaki, może przełykać, jak również artykułować dźwięki mowy. Ze względu na to, że całą powierzchnię języka pokrywają brodawki, stanowi on doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii oraz innych drobnoustrojów. Jako że obecność większości z nich poważnie zagraża zdrowiu, mycie języka podczas szczotkowania zębów powinno stać się obowiązkiem każdego, kto dba o higienę jamy ustnej.

Jak myć język przy każdym szczotkowaniu?

Mycie języka wcale nie jest skomplikowane. Zwykle, by zadbać o jego higienę, wystarcza zwyczajna szczoteczka dostępna w każdej drogerii. Kiedy będzie się ją wybierać, trzeba zwrócić uwagę na to, by miała na tylnej części specjalne wypustki, ponieważ to właśnie one posłużą do czyszczenia jego powierzchni. Często można jednak usłyszeć opinie, że poprzez czyszczenie języka zwykłą szczoteczką powoduje się wyłącznie zepchnięcie drobnoustrojów do wnętrza jamy ustnej.

mycie jezyka

Skuteczniejsza okazuje się specjalna skrobaczka, która jest przeznaczona wyłącznie do mycia języka i w niczym nie przypomina tej standardowej wersji, jaką wykorzystuje się do czyszczenia zębów. Jej płaski kształt można przyrównać do kształtu jednorazowej maszynki do golenia. Wykonuje się nią kilka pociągnięć wzdłuż górnej i bocznej części języka, a następnie bardzo dokładnie płucze się pod bieżącą wodą. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że tego rodzaju narzędzie nie nada się do utrzymywania higieny w jamie ustnej dziecka poniżej szóstego roku życia. Wykorzystywanie jej podczas szczotkowania zębów mogłoby spowodować odruchy wymiotne. Skrobaczkę można kupić niemal w każdej aptece – kosztuje zaledwie parę złotych. Żeby mieć czysty język, powinno się również użyć płynu do płukania jamy ustnej.

Język dobrze jest czyścić przynajmniej raz dziennie, jednak zaleca się jego mycie w trakcie każdego szczotkowania zębów. W ten sposób zyskuje się pewność, że bakterie nie będą miały szans się na nim rozwinąć.

A co się stanie, jeśli nie zadbasz o czysty język?

W przypadku, gdy nie zadba się o higienę języka, bakterie zmagazynowane na jego tylnej części mogą ulec procesowi metabolizmu. Wówczas zaczną wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach, z czasem mogący stać się dla człowieka wstydliwym. To przede wszystkim ci, którzy nie wiedzą, jak myć język, potrzebują pastylek miętowych czy gum do żucia na odświeżenie oddechu. Oczywiście, jest to mniej niebezpieczne niż rozwój próchnicy, jednak także kłopotliwe. Bakterie rozwijające się na języku mogą też przyczynić się do powstawania stanów zapalnych, których wyleczenie może trwać bardzo długo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here